Jastarnia - pojedź, bo warto!
Teoria & Historia:
Jastarnia (kaszb. Jastarniô, niem. Heisternest) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi.
Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 3970 mieszkańców (przed zmianą granic).
1 stycznia 2017 Jastarnia zmieniła charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wyłączenie z jej granic Juraty i Kuźnicy z Syberią.
Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w. p.n.e. Jastarnia (Osternäs) pojawia się w źródłach po raz pierwszy w 1378 r. przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu.
W 1755 r. Urszula Przebendowska ufundowała kaplicę i szkółkę. W 1836 r. został zbudowany kościół.
Do XX w. była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez rybaków.
Obecna miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek – Boru (Jastarni Gdańskiej), który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni (Jastarni Puckiej) będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. Gwałtowny rozwój osady wiązał się z okresem międzywojennym – wtedy powstał tu port rybacki, doprowadzono też linię kolejową. 1 stycznia 1973 osiedle Jastarnia uzyskało prawa miejskie. Obecnie jest przede wszystkim miejscowością turystyczną.
W latach 1974–2005 Jastarnia była uznana przez rząd za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, dzięki czemu mogły być prowadzone tu zakłady lecznictwa.
Jastarnia obecnie - oczami turystów:
W Jastarni turyści mogą korzystać z sześciu letnich kąpielisk morskich. Plaże tutaj są nadzwyczaj piękne i znacznie różnią się od innych polskich plaż. Dzięki nadzwyczajnemu położeniu i wiatrom piasek w Jastarni wyróżnia się miękkością i czystością. Poza tym kąpieliska spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa :)
W sezonie wzdłuż linii brzegowej jest pełno od szkółek windsurfingowych. Co najlepsze, nie trzeba wcale umieć pływać na desce, by korzystać z niej pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów. Nawet najwięksi fani plażowego leniuchowania powinni choć raz spróbować!
Wielbiciele historii zafascynowani rybacką tradycją miasteczka powinni wybrać się do Muzeum Rybackiego Juliusza Strucka, które prezentuje unikalną ekspozycję narzędzi i sieci do połowu ryb. Oprócz tego założyciele proponują ciekawą wystawę rzeczy wyłowionych przez rybaków z morskiej otchłani. Ciekawą propozycję stanowi też Chata Rybacka. To muzeum zbudowane w całości z fragmentów rozbitych statków również prezentujące rozmaite sprzęty rybackie wykorzystywane na przestrzeni wieków.
Imprezowicze co roku wywożą z Jastarni niezapomniane wrażenia. Miasto uczestniczy w programie Happy Events i organizuje dla turystów szereg nocnych wydarzeń. To nie tylko dyskoteki, ale również aerobik, mecze siatkówki plażowej, żeglugi katamaranem. Wszystko to dzieje się pod osłoną nocy, co nadaje całości niepowtarzalnej atmosfery :)
Dla łaknących spokoju i wypoczynku na łonie natury dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze ścieżki przyrodniczo-rowerowej dostępnej dla rowerzystów. Na ścieżce można podziwiać piękne helskie widoki z wieży widokowej. Świeże powietrze, rower, las dębowy – oto przepis na udane popołudnie w Jastarni!
Na odważnych czekają tu loty widokowe samolotem lub helikopterem. Podczas kilkunastominutowego lotu nad Półwyspem Helskim można podziwiać zatokę i morze z loku ptaka. Najodważniejszym proponujemy skoki spadochronowe – istnieje możliwość wynajęcia kamerzysty, który skoczy razem z nami. Taki filmik to wspaniała pamiątka na długie lata!
Baza noclegowa w Jastarni jest bardzo szeroka. Na turystów co roku czekają hotele, pensjonaty, kwatery, domki letniskowe i campingi. Większość hoteli przyjmuje rezydentów cały rok i oferuje im usługi Spa, odnowę biologiczną i zabiegi lecznicze, co działa kojąco na nerwy. Miejscowe smażalnie proponują klientom świeże ryby, które smakują tu wyjątkowo wspaniale.